Ranya

Ranya, ktorá už v útlom veku objavila svoju vášeň pre tanec, začala chodiť na tanečné hodiny vo veku 4 rokov. Po absolvovaní základnej klasickej tanečnej prípravy začala vo veku 11 rokov objavovať rôzne štýly tanca, až sa napokon v sedemnástich rokoch zamilovala do orientálneho tanca.

Tanec zaviedol Ranyu okolo sveta – od Francúzka, kde 6 rokov žila, študovala a pracovala, cez Holandsko, Rakúsko, Poľsko, ČR a iné európske krajiny, až po Indiu, kde je momentálne zastupovaná agentúrou Ameen Productions.

V rokoch 2008-2009 a v lete roku 2010 Ranya takisto pracovala v Káhire ako folklórna a orientálna sólistka v súbore Reda Yassina. Mala tak možnosť vystupovať na tak prestížnych miestach ako je Semiramis, Grand Hyatt, Dream Park atď. Počas svojho prvého pobytu v Egypte dostala po konkurze možnosť študovať so štátnym folklórnym baletom Mahmouda Redu. Vzhľadom na prísne zákony má túto možnosť len veľmi málo cudzincov.

Vďaka znalosti arabského jazyka a kultúry je Ranya obľúbená medzi orientálnymi obecenstvami po celej Európe. Svoje znalosti sa taktiež snaží predať ďalej na svojich kurzoch, ktoré vedie v hravej ale zato náročnej forme tak, aby si žiaci vychutnali pôžitok z tanca a zároveň sa učili.

Ranya získala niekoľko ocenení na prestížnych medzinárodných súťažiach (Egyptian Fever Festival, Berlin Summer Festival, Orient Express Festival Vienna, Liptov Orient Festival) a je častým hosťom na festivaloch po celej Európe. Takisto je porotkyňou tanečných súťaží a bola hosťujúcou porotkyňou pre IDO (Majstrovstvá Holandska v orientálnom tanci 2012).

Napriek vlastnej kariére sa Ranya nikdy neprestáva ďalej vzdelávať a neustále sa snaží zdokonalovať svoje znalosti študovaním a trénovaním s renomovanými tanečníkmi a pedagógmi. Z dlhého zoznamu učiteľov boli doteraz jej najväčšou inšpiráciou Camelia z Káhiry, Ahmed Refaat, Ahmed Fekry, Orit Maftsir, Jillina a Osama Emam. Osama bol pre Ranyu počas jej pobytu v Káhire oporným bodom, pracovne aj osobne, spolu s manželkou Nasrou, za čo im je Ranya nesmierne vďačná.

Ranya momentálne žije vo Viedni, kde pracuje ako tanečnica v reštaurácii Al Fayrooz a tanečná pedagogička v štúdiu TanzEuphoria pod vedením tanečnice Nelly.
Pravidelne cestuje do Bratislavy, kde pôsobí v skupine Sharqiyat, ktorej je spoluzakladateľkou.

Ranya má bakalársky titul z blízkovýchodných štúdii a magisterský titul z bezpečnosti z prestížneho parížskeho Inštitútu politických vied.